Merkezi Isıtma Kontrolleri

Ana Sayfa  /  Duyurular

Değerli Sitemiz Sakinleri,

Merkezi ısıtma sisteminin düzgün çalışması için, sezon öncesi tüm dairelerdeki tesisatın ve pay ölçerlerin kontrol edilmesi gerekmektedir. (Konuyla ilgili daha önce duyuru yapılmıştı). Kontrol tutanakları çoğaltılarak blok görevlilerine teslim edilmiş olup, kontrollere 24.09.2017 tarihinden itibaren başlanacaktır. Kontroller her yıl  ısınma sezonu öncesi yapılacaktır. Görevli arkadaşlarımız kazanlar devreye alınıncaya kadar tüm dairelerin kontrollerini yaparak, tutanakları arşivlenmek üzere ofiste dosyalayacak olup, sorun tespit edilen daireler için  servis yönlendirilmesi yapılacaktır. Daire içlerindeki tesisat, kalorifer peteği, termostatik vana, pay ölçer cihazı gibi ekipmanlar ilgili dairenin demirbaşıdır ve arıza onarımlarının ilgili daire tarafından yaptırılması gerekmektedir. Herhangi bir mağduriyet yaşamamak için arıza ve uygunsuzluk tespit edilen ekipman veya cihazın sezon öncesi ivedi onarılması gerekmektedir, aksi türlü, yönetmelik hükümleri gereği kıyas uygulandığından, fazla fatura ödemek gibi mağduriyetler oluşabilir. Lütfen kontroller sırasında görevli personele yardımcı olunuz, saygılarımızla..

Isıtma sisteminden maksimum verimi sağlayarak ekonomik kullanım için aşağıdaki hususlara dikkat ediniz.

- Dairenin giriş vanasını kesinlikle kapatmayınız, vana kapatmak kıyas uygulaması nedeniyle faturanızın düşmesi yerine artmasına neden olacaktır. Yönetmelik gereği bağımsız bölüm ısıları 15 derece altına düşürülemez.

- Kalorifer petekleri üzerindeki termostatik vanaları kurcalamayınız vanalar asgari 2. seviyeye kadar  düşürülebilir, 2. Seviye 16 dereceye karşılık gelmektedir.

-  Kalorifer peteğinin üzerini  ve 1 metre kadar ön kısmını havlu, mobilya vb. engellerle kapatmayınız. Oda içi doğal hava akımının  (konveksiyon) engellerle bozulması fazla tüketime neden olur. Petek üzerinde elbise kurutmayınız.

- Daire içi havalandırma işlemi kısa süreli olmalı, pencere ve kapılar sürekli açık tutulmamalıdır. PVC doğrama aralarından sızan hava özellikle rüzgarlı günlerde kaloriferlerin sürekli sistemden ısı çekmesine neden olur ve fatura artar.

-  Banyo havlupanının vanaları sürekli açık tutulmalı ve havası alınmalıdır. (Hava olup olmadığı elle kontrol edilerek anlaşılabilir. Kazan çalıştığı sürece havlupan yüzeyi sürekli eşit sıcaklıkta olmalıdır). Havlupanın olduğu banyo kapısı mümkünse sürekli açık bırakılmalıdır.

- Pay ölçer cihazlarının üzeri örtülmemeli, darbelere ve çocuk vb. kurcalanmaya karşı korunmalıdır. Üzeri örtülerek okunamayan, kurcalanan ve manipülasyon sensörü devreye giren payölçer cihazı okuma sırasında alarm verdiğinden  kıyas uygulaması nedeniyle fazla fatura ödemenize sebep olur.

-  Kalorifer peteklerinde hava olmadığı kontrol edilmeli varsa üst kısımdaki purjör vasıtasıyla alınmalıdır.

- Isıtma tesisatına, sistem de oluşacak arızalara yönetime bilgi vermeden müdahale etmeyiniz ve ettirmeyiniz, yasalara aykırı husus tespitinde hakkınızda dava açılabileceğini unutmayınız.

Konforlu ve ekonomik bir ısıtma sezonu dileğiyle…

×